.: ROIP POLSKA :. 

Co to jest BRAMKA FRN

W wielkim streszczeniu to radio podłączone do internetu. Ponieważ nie ma na rynku w przystępnej cenie gotowych takich rozwiązań trzeba budować.

Generalnie BRAMKA składa sie z 3 elementów:


1) Komputer

- Terminal / RaspberryPi / Orange pi itp. - Naprawde nie ma znaczenia jakie, bo generalnie zadanie tych urządzeń jest tylko jedno, sygnał z internetu przetworzyć i dostarczyć za pośrednictwem karty dzwiękowej do kolejnego elementu bramki.
W zależnosci od wybranego urządzenia i jego systemu operacyjnego mamy do dyspozycji kilka programów klienckich do sieci FRN
Windows :
- FRN Client - Holenderski podstawowy program na system MS jest używany w 99,9% bramek uruchamianych na terminalach. Niestety program od 2014 roku nie jest modernizowany.
- Java FRN Client - Niemiecka koncepcja na brak uaktualnień klasycznego FRN Client. Środowisko pracy to JAVA czyli niestety trzeba ją zainstalować. Ta wersja jest graficzną nakładką na najpopularniejszy program FRNowy AlterFRN
- AlterFRN ( wiersz poleceń ) - Rosyjski program klient dla sieci FRN, działa na ogromnej ilosci systemów operacyjnych, lecz nie posiada nakładki graficznej.

Linux :
- AlterFRN - - AlterFRN ( terminal ) - Rosyjski program klient dla sieci FRN, działa na ogromnej ilości systemów operacyjnych, lecz nie posiada nakładki graficznej. Paczka instalacyjna pozwala na uruchomienie dowolnej ilości klientów na jednym urządzeniu. Osobiście na RaspberryPi 0W miałem 5 klientów i zużycie CPU siegnęło 80%. Na jego podstawie powstały poniższe przykłady
- PiCQ - Niemiecka koncepcja gotowego wsadu na RaspberryPi. Jest to nakładka WWW na AlterFRN a dokładnie dwa klienty. PiCQ posiada dwa klienty zdolne pracować niezależnie od siebie, w poczatkowych wersjach posiadał okrojone możliwość konfiguracji. DTMF nie działał poprawnie, zdażały sie przypadkowe błędy AUDIO co powodowało zawieszenie bramki. Niemniej jednak jest godny polecenia bo wymienione bolączki można wyeliminować.
- FRN4Pi - Kolejna niemiecka wersja nakładki na AlterFRN. Tymrazem ten wsad posiada jedenego klienta FRN i sterowanie poprzez strone WWW pozbawiony obsługi DTMF. Należy pochwalić za stabilność tego rozwiązania, czasem mniej znaczy lepiej.
- LinFRN - Kolejna wariacja AlterFRN, i całkiem fajny program z obsługą wyświetlacza, DTMF. Nie wiem dlaczego umarł ten projekt.

Anroid :
- Znam tylko jednego klienta o nazwie GRN i z racji wieku i specyfiki systemu Android potrafi on na niektórych telefonach działać a na innych niestety nie.


2) Interfejs Audio - PTT/COS
Tu trzeba podzielić to na cześć AUDIO oraz cześć PTT/COS, i wytłumaczę dlaczego.
Zadaniem intefejsu AUDIO jest odizolowanie komputera elektrycznie od radia plus korekta głośności audio. Ale ma to sens TYLKO gdy radio posiada inne zródło zasilania co w terminalach jest normą ale już RaspberryPi czesto posiada radia niskoprądowe 5V podłączone razem co powoduje iż interfejs może sie ograniczyć do potencjomertu.
Interfejs PTT/COS to przetwornik sygnałów portu COM lub UART informujacy o konieczności wciśnięcia nośnej-PTT o odwrotnie kiedy radio odbiera COS. Ten element wystepuje we wszystkich przypadkach i można go wykonać na kilka sposobów. Ja najczęściej używam pokazanego na zdjęciu
Oto sprawdzone przykłady na stronach FRN
Strona 1 FRN1.0 polska-freeradio.no-ip.pl
Strona 2
FRN1.0 polska-frn.net
Strona 3
ROIP roip-polska.pl

Pamietaj że nie ma czegoś takiego jak interfejs uniwersalny - każdy musi być dopasowany pod konkretne radio.


3) RADIO
To chyba najtrudniejszy do wyboru element. Gdyż to od niego zależy zasięg naszej bramki jak i jakość audio i komfort pracy w tandemie z zestawem antenowym.
Nie bedę się wypowiadał na ten temat jakie radio bo to wszystko zależy od porządanego zasiegu, użytej czestotliwości i posiadanego pozwolenia
Należy pamietać iż z chwilą podłączenia radia cały zestaw staje sie przemiennikiem SIMPLEX a w myśl prawa każdy taki przemiennik MUSI być zarejestrowany w UKE i posiadać stosowne pozwolenie i nie jest ważne że użyte radio nie wymaga pozwolenia, ponieważ radio w takim zestawie jest cześcią pewnej całości nazywającej sie STACJĄ AUTOMATYCZNĄNieważne jak jest zbudowana BRAMKA - zawsze składa sie z KOMPUTER + interfejs + radio i wybór zależy od tego czy bramka ma być mobilna czy stacjonarna, jaki system operacyjny determinuje wybór pomiedzy Komputerem a RaspberyPi. Po tej decyzji trzeba poszukać odpowiedniego interfejsu nie zapominajac ze musi on takze pasować do radia.


Strona ROIP_POLSKA i pochodne jest prywatną stroną internetową prowadzoną przez Digit4all_GROUP.
Administrator wyraża zgode na kopiowanie treści zamieszczonych na Stronie w całości lub części.
Znalezione w internecie nie kradzione, a co niedozwolone nie powino byc publiczne