Spis treści

Pierwszy crosslink DMR-Analog powstał w listopadzie 2019 na serwerze VPS i realizował połączenie z DMR BrandMeister do EchoLink HF4ALL-R.

Do innych celów powstała jego wersja na RaspberryPi w oparciu o oficjalny wsad AllStarLink z dodatkowo zainstalowanymi DVSwitch_tools.
Niniejszy opis proszę traktować jako poglądowy i zrealizowany na prywatnym serwerze bez konieczności posiadania DMR ID od jakielkowiek prywatnej sieci

Jednocześnie proszę pamiętać iż jest to BIEDA-EDYSZON programowy a nie sprzetowy crosslink i nie wymagać jakości aczkolwiek można się miło zaskoczyć


Zestaw składa się RaspberryPi 3B+ z dwiema kartami dźwiękowymi z czego jedna obowiązkowo to musi być karta CM108 - sugeruje poczytać o ASL.
Druga karta dowolna i następuje połaczenie poprzez VOX pomiędzy DMR a FRN w tym przypadku ale można użyć także ZELLO lub innego komunikatora.
Przedstawiony egzemplaż posiadał także klienta EchoLink tak więc zyskiwaliśmy dostęp z trzech źródeł DMR-EchoLink-Analog(FRN,ZELLO itp...)


Widoczny na zdjęciu interfejs digi nie jest wymagany, a jego użycie jest czysto z lenistwa, gdyż nie chciało mi się przygotowywać okablowania.
1.) Pobrać wsad Do pobrania

2.) nagrać go na kartę SD

3.) Uruchamiamy raspberry i logujemy się do niego po SSH
Login: repeater hasło: raspberry
Jeśli nasz CROSSLINK ma działać z siecią FRN edytujemy plik ustawień programu AlterFRN sieci FreeRadioNetworkZmieniamy dane logowania naszej bramki na serwer - Znak, imię itd...Dokonujemy także zmiany adresu serwera na jaki ma się logować nasza bramka


Oczywiście także zmienić trzeba dane naszej karty dźwiękowej

Edytujemy plik ustawień klienta DMR MMDVM_BridgeZmieniamy w nim takie dane jak:
Callsign = znak
Id = nasz DMR ID ważne aby zapisać ten numer bo będzie potrzebny w analog_bridge
Location = Miejscowość , QTH loc lub jakiś opis np. Marcin Londyn ( wszystko zalezne od rodzaju serwera do jakiego się podłączamy )
Address = adres serwera DMR
Port = port serwera
Password = hasło do serwera DMRRESTART FRN oraz DMR klientaSprawdzamy czy analog FRN posadził się na dobrym serwerze.Tak samo upewniamy się co do klienta DMR

UWAGA !!! - po wykonaniu w/w kroków crosslink nadal nie działa i już tłumaczę dlaczego.

Wsad posiada ZABEZPIECZENIE na wypadek jego błędnej pracy - stawiania nośnej, wzbudzania się itd. mianowicie w kliencie FRN w kodach DTMF była zapisana ścieżka do skryptu resetu RaspberryPi. Po resecie nie był aktywny MOSTEK miedzy DMR a ANALOG w programie ASTERISK. Pozwalało to na bezpieczny reset urządzenia wprowadzającego zament w sieci. Z obawy że po restarcie ponownie urządzenie będzie pracować nieprawidłowo wybrałem opcję STARTU bez MOSTU i ręczną jego aktywację.
Mowa tu o MOŚCIE pomiędzy dwoma kartami analogowymi, bo jeśli ktoś ma na tym wsadzie uruchomiony także EchoLink to DMR do EchoLink działa OK po restarcie a aktywacji wymaga jedynie karta dźwiękowa.Aby recznie aktywować MOST należy wydać komendę
asl-menu
Asterisk CLI
rpt debug level 6
rpt cmd 1998 ilink 3 1999I możemy przejść do testów poziomów audio itp...