Kiedyś już to robiłem ale wsad nie przetwał dlatego postanowiłem zrobić to jeszcze raz.

Założenia
Urządzenie ma być HotSpotem
- obsługa nakładki MMDVM
- obsługa interfejsu analogowego ( FRN, SVXLINK )MultiGateway 2.1 modyfikacja poprzedniej wersji MultiGateway 2.0 poprzez dostosowanie gabarytów do warunków terenowych.

Koncepcja jest nadal taka aby postarać się upchać jak najwięcej opcji w jeden RaspberryPi.
Oczywiście obudowa, interfejsy czy zasilanie zmieniają się wraz z przyrostem opcji ale także nie ma co ukrywać iż rPi4 ma także swoje ograniczenia i nie ma sensu mieć wszystko wewnątrz uruchomione gdyż wiele z funkcji jest opcją uruchamianą na życzenie.

Multi funkcyjny Gateway
Wersja 2.0 powstała na potrzeby budowania systemu ECS ( Emergency Communication System ) i jest to zmodernizowana wersja MultiGateway 1.0 przystosowana do pracy na Raspberry Pi4
Załozenie było takie aby posiadac gotowa do pracy radiostacje zdolna pokryc pasmo od 1.8MHZ do 480MHz , zasilane wszzystko z baterii/solar i zdolne pracowac w terenie. Oczywiscie w ramach takiego zakresu czestotliwosci była potrzeba aby posiadac mozliwosc odbioru i nadawania w mozliwie najwiekszej ilosci emisji wliczajac cyfrowe.
Na kolejnym miejscu była mozliwosc w ramach sytuacji kryzysowych w kompaktowym opakowaniu posiadac wszystko co moze pozwolic komunikowac sie na kazdej czestotliwosci, wykonac retransmisje, zbudowac przemiennik simplex, odebrac cyfrowe sygnaly itd... Duzo pomysłow jest i stopniowo beda wprowadzzane w zycie.Pomysł uruchomienia takiego mostu narodził się wraz z moim początkiem z siecią DMR.
Piersze testy odbywały się na prywatnym serwerze HBlink i po osiągnięciu pozytywnych efektów postanowiłem skopiować to na warstwę HamRadio i tak powstało połączenie BM260042 do HF4ALL-R na warstwie krótkofalarskiej oraz HBlink TG44 do HF4ALL-L na warstwie prywatnej sieci.
Posiadając w Listopadzie 2019 dwa takie mosty DMR-analog mogłem dalej sie bawić, a zabawa o tyle była fajna iż nic nie kosztowała sprzętu - a to cieszy.