Pomysł uruchomienia takiego mostu narodził się wraz z moim początkiem z siecią DMR.
Piersze testy odbywały się na prywatnym serwerze HBlink i po osiągnięciu pozytywnych efektów postanowiłem skopiować to na warstwę HamRadio i tak powstało połączenie BM260042 do HF4ALL-R na warstwie krótkofalarskiej oraz HBlink TG44 do HF4ALL-L na warstwie prywatnej sieci.
Posiadając w Listopadzie 2019 dwa takie mosty DMR-analog mogłem dalej sie bawić, a zabawa o tyle była fajna iż nic nie kosztowała sprzętu - a to cieszy.

Niestety radość trwała pół roku po czym dostałem BAN'a na BM POLSKA za "analogową transmisję w DMR" w domyśle chyba że bez znaczników DMR-ID.

Nie zgodziłem się z polityką BM POLSKA i z nakazem STOP ANALOGOM w DMR, i pomimo iż BAN był podobno na 24h zrezegnowałem z uczestnictwa w projekcie BM POLSKA i zrezygnowałem z DMR ID.

Niemniej jeden z trzech mostów DMR do EchoLink pozostał zlinkowany z TG2346497 bo jakoś w UK można :) a reszta dostała zapasowe przyłącza niezależne od BM ale zlinkowane z tą siecią i lokalnie sobie działają.

Jest plan aby użyć RaspberryPi i zmontować dostęp do DMR,EchoLink,AllStarLink,Zello/Mumble z poziomu jednego urządzenia.


Jest to osiągalne i wykonalne gdyż MultiGateway v2.1 to potrafi lecz realizację pozostawiam ...


Kolega Łukasz SQ9LM dokonał fajnego opisu instalacji i konfiguracji tak więc odsyłam do niego na stronę http://sq9lm.lukaszmisiura.com/hblink-i-echolink/