Czym jest ROIP NETWORK


ROIP NETWORK - stworzyłem w celu połączenia kilku sieci RADIOWYCH i Komunikatorów internetowych na warstwie IP.


Na początku była sieć FRN (FreeRadioNetwork), a dokładnie serwer tzw NO-IP. Wszyscy się tam poznaliśmy i rozpoczeliśmy przygodę z RaspberryPi. Z czasem była potrzeba zrobienia sobie poligonu doświadczalnego gdyż jak to w życiu bywa nie każdemu było na rękę rewolucyjne teorie że bramka nie musi być zbudowana na urządzeniach klasy PC. Aby sie troche odizolować i dać odetchnąć innym użytkownikom zbudowałem serwer FRN, a jakże na RaspberryPi i rozpoczeły się testy i poznawanie róznych programow FRN dla Raspberry.
Powstał kanał TajnosAgentos który przeobrazil sie w Piaskownica i był naszym poligonem doświadczalnym.
Majstrowaliśmy tam rózne rozwiązania aby było prosto ale i fukcjonalne. Jako najważniejszy punkt dla mnie było uruchomienie obsługi DTMF, tak aby można przełączać się nie tylko miedzy pokojami jak na PC, ale także pomiędzy serwerami a nawet DTMF'em wywoływać jakies zadanie dla RaspberryPi
Po niepowodzeniach z PiCQ i FRN4Pi uznałem że czas iść do 'ojca' tych wsadów i siegnąć po oryginalny AlterFRN prod. rosyjskiej który działa nam do dziś dając pełnie frajdy i zabawy oraz nieograniczone możliwosci konfiguracji. Prawdopodobnie 90% działających obecnie bramek FRN opartych na RaspberryPi posiada AlterFRN i moge tylko powiedziec NIE MA ZA CO :)
I tutaj słowo wyjasnienia. Od tego momentu stałem sie posiadaczem licencji krótkofalarskiej którą postanowiłem odnowić po 18 latach i sam mogę powiedzieć iż FRN nieamatorski może być tym światem gdzie może w człowieku zapłonąć ten płomień zainteresowania. Oczywiście ten płomien może być szybko gaszony w zdeżeniu z teoriami głoszonymi tam przez osoby posiadające już licencję.Naturalnie dodałem Crosslink Zello ktory był problematyczny w konfiguracji, ale traktowalismy go jako opcje dodatkowa
Na etapie gdy już był DMR i FRN spięty crosslinkiem, a część z nas z różnych powodów była bardziej ZELLOwa niż radiowa, udało nam się nawiązać wspólpracę z twórcami jednego z pierwszych polskich serwerów FRN i dzieki uprzejmości Sebastiana i Andrzeja użytkujemy obecnie ich kanał ZELLO 'Free Radio Network POLSKA'Z racji posiadanej licencji postanowiłem także eksperymentować z rozwiązaniami dawno używanymi przez krótkofalowców i dodany został Crosslink EchoLink
Bardzo fajnie działa i pomimo sprzeciwu wielu betonowych HAM'ow było to strzał w dziesiątke. Na sztywno przekazywane sygnały PTT/COS dawały komfort pracy i kto miał możliwość jego używania ten to robił. Nawet przyspożyło nam to kilku kolegów odwiedzających nas czasami za jego pośrednictwem.
Wraz z EchoLink nastąpiła potrzeba odejścia od nazwy FRN i zastąpienie jej czymś bardziej uniwersalnym. Nazwałem ten projekt RoIP Polska (Radio over Internet Protocole) a potem RoIP NETWORK i staramy się uczynić wszystko aby połączyć różne światy a głównie ludzi o podobnych radiowych zainteresowaniach.


Możliwość przyłaczenia naszego tworu do kolejnej sieci pojawiła się wraz z zainteresowaniem się serwerami DMR.
Zawitałem do dawnych kolegów z FRN'a którzy już dawno mieli DMR'owy prywatny serwer i postawiłem uruchomić pierwszy swoj serwer HBLink. Dlatego bardzo sie cieszyłem że nawiązaliśmy współpracę z FRN2.0 TEAM i dzięki koledze MiSiU Krakow który jest twórca.
Lecz bardzo szybko wyszły problemy techniczne.  Koncencepcja 4-cyfrowych FRN2.0-ID powodowała niemożliwość przełączenia hotspota w tryb public, co skutkowało bezwględną konieczność posiadania tylko dla siebie bramki. Trochę nie rozumieliśmy idei bramki na GD77 z zewnętrzną anteną pokrywającą całe miasto tylko do prywatnego użytku.


Dlatego zbudowany został nowy szkielet sieci tak aby było można adaptować nowe zabawki w oparciu o oryginał Pi-Star z 7-cyfrowym DMR ID co było technologiczną niezgodnością ze standardem FRN2.0 i w lipcu 2020 sieć została odłączona od RoIP na ich prośbę.Była chwilowa przygoda z siecią HBLink Polska, ale dlatego iż nie podeszłem do tego na poważnie. Miałem jakieś wrażenie że ten projekt nie bardzo ma dla mnie sens.BrandMeister był ze mna wraz z zabawą z HBLink Polska - i to właśnie tam zbudowałem crosslink analogowo-cyfrowy DMR do Echolink HF4ALL-R. Działa jakoś do dnia dzisiejszego i może nie cieszy sie popularnością, ale mnie cieszy podwójnie bo nic nie kosztował.  Dzieki zabawie z nim były projekty DVSwitch_mobile , crosslinki na RaspberryPi dzięki AllStarLink itd itd... Kanały do nasłuchu krótkofalowców.

Niestety romans nie trwał długo i w/g mnie dziwne zasady panujące na BM Polska spowodowały iż przeniosłem wszystko do UK gdzie jest większa wolność.


Zawsze cos się działo i było co robić, nowe wsady, nowe funkcje, i jakoś poznawałem technologię po swojemu.
 
Oto co się udało zbudowaćTechnologicznie wydaje mi się iż udało mi się zbudować jeden z najinnowacyjnych serwerów w tamtym czasie. Prace zostały zakończone w Maju 2020 i poza posiadaniem kilku uruchomionych serwerów mieliśmy Crosslink multisystempowy który pozwalał z DMR TG45 nawiązać łącznośc z Zello - EchoLink - Mumble - FRN i była fajna zabawa.
Pokazując że można na RaspberryPi wywołana została nowa fala na FRN i bardzo mnie to cieszy bo to doświadczenie z Raspberry Pi pozwoliło mi na zbudowanie serwera FRN, serwera DMR, serwera Mumble, Crosslink'a DMR-EchoLink-Zello-Mumble , FRN-Mumble, FRN-EchoLink itd itd.

Otwieranie kolejnych drzwi dostępowych było dla mnie wyzwaniem które z przyjemnością realizowałem.Zaznaczyć tu trzeba iż nie jestem osobą chcącą zbudować prywatne imperium dlatego nigdy nie miałem na celu rozwoju PIASKOWNICY czy ROIP jako konkurencji dla innych projektów czego przykładem było zamknięcie projektu w maju 2020. To był srodek do realizacji innych celów

Każdy projekt jest na swój sposób bezkonkurencyjny a ja chciałem być bezkonkurencyjny w innowacji - co myślę że mi się udało.

Ponieważ brakło mi trochę wyzwań a tendencja iścia w cyfryzację nie memu sercu bliska ide dalej szukać wyzwań.Cieszę się iż mogłem pobawić sie tymi wszystkimi zabawkami a nastepnie przekazać pozyskaną wiedzę dalej. Mam nadzieję iż komukolwiek sie do czegoś przyda i da mu tyle frajdy co mojej osobie.

Pozdrawiam MArcin Londyn HF4ALL / M0IQF