Spis treści

Niniejszy opis jest inspirowany i zawiera fragmenty opisów zawartych na innych stronach - spis na końcu Opis powstał przy okazji tworzenia wsadu na Raspberry Pi 3B+ w skład którego wchodzą:
Serwer HBLink, HBmonitor, FRN serwer, FRN klient, DVSwitch_mobile tools.
Wsad będzie dostępny na stronie Do Pobrania

Plan działania:
1) Serwer DMR - instalacja HBLink + HBMonitor
2) Serwer FRN - instalacja AlterFRN serwer
3) Serwer DVSwitch_mobile - instalacja niezbednych narzędzi DVSwitchTools

Zacznijmy od przygotowania sprzetu i systemu
RaspberyPi3B+ , karta pamięci, kabel zasilania, czytnik kart SD


Udajemy sie na stronę i pobieramy dogodny dla nas wsad Raspbian. Normalnie używam wersji bez pulpitu ale wychadząc na przeciw gustom dziś będzie wersja z desktop.


Po pobraniu należy rozpakować plik *.zip i wgrać go na kartę. Oczywiście ja ze względu na posiadany system Linux na PC bedę zamieszczał zdjęcia poglądowe a każdy musi użyć odpowiedniego oprogramowania stosownego do jego systemu operacyjnegoJeśli nasz Raspberry będzie używał połączenia WIFI a nie LAN to warto przygotować stosowny plik informujący system Raspbian z jaką siecią chcemy sie połączyć i jakie jest hasło.
Przydatna tutaj jest strona https://www.pistar.uk/wifi_builder.phpNa stronie wystarczy jedynie poprawnie wpisac nazwe sieci i hasło, w moim przypadku nazwa sieci to pi a hasło raspberry tak dla przykładu.

Uzyskany plik zapisujemy na dysku gdyż bedziemy musieli wgrać go na karte pamieci
Teraz zaczynamy prace na samym RaspberryPi. Aby to uczynić wkładamy karte , podłączamy zasilanie i wyszukujemy w sieci lokalnej jaki adres IP ma nasze urządzenie. Mozna to zrobić poprzez skanowanie sieci dzieki programom na telefonie lub zalogować sie na router i sprawdzić jakie są podłączone urządzenia.


Przykładowo u mnie wygląda to tak i wiem że raspberry ma adres IP 192.168.1.24
Uruchamiamy program do połączeń SSH i wpisujemy adres ip i dane do logowaniaI będziecie mieli komunikat o braku możliwości połączenia. Jest to efektem zmian w systemie Raspbian i domyślnie wyłączono SSH podobno z powodów bezpieczeństwa
Rozwiązaniem jest albo podłączenie raspberry do monitora i uruchomienie z poziomu klawiatura lub jak ktoś lubi mimo wszystko zdalną prace to wraz z wgrywaniem pliku z ustawieniami sieci WiFi na partycją BOOT utworzyć tam plik o nazwie SSH bez rozszeżenia.
Kolejne podejście do zalogowania jest już udane i można wstepnie skonfigurować nasze RaspberryPi. Domyślny login SSH to 'pi' a hasło 'raspberry'.


Po zalogowaniu wpisujemy sudo raspi-config i wybieramy 5 a następnie uruchamiamy P2 i P3 czyli SSH oraz VNC-zdalny pulpit.Logujemy się za pomocą zdalnego pulpitu VNC bo pewnie tak będzie łatwiej ludziom z pod znaku MS-Windows.


Po zalogowaniu mamy komunikat powitalny i jednocześnie konfigurator systemu.


Wybieramy interesujacy nas język systemu oraz układ klawiatury


System zapyta nas o zmianę hasła domyślnego 'raspberry' na nasze prywatne. - ZALECANE


Pozwoli nam wybrać inną sieć WiFi jeśli tego chcemy.


Na końcu pozwoli nam UAKTUALNIĆ system operacyjny - ZALECANE


Finalnie po restarcie mamy system w jezyku polskim z aktualnym systemem dopasowanym do naszego modelu RaspberryPi