Połączenie Multi-Gateway oraz Multiserwer

Połączenie jest realizowane na prośbę kolegów RoIP UK którzy nie potrafią się połapać jaki wsad jest do czego.
I tu się zgadzam, trochę tego naprodukowałem i nie było w tym ładu i składu, dlatego postanowiłem ułatwić sobie i innym życie i zrobić jeszcze raz.

Aby nie mieszać już w nazwach itd postanowiłem roboczo nazwać ten wsad MULTI-ROIP. Wsad będzie wykonany na RaspberryPi 3B+ z systemem Raspbian z interfejsem graficznym a w skład będą wchodzić:

- Serwer FreeRadioNetwork /alterfrn.ucoz.ru/
- Klient FreeRadioNetwork /alterfrn.ucoz.ru/

- Serwer DMR HBLink /dvswitch.groups.io/
- Klient DVSwitch_mobile /dvswitch.groups.io/
- Hotspot MMDVM /G4KLX/
- HBmonitor /SP2ONG/

- Serwer Mumble
- Klient Mumble

, czyli generalnie wszystkie dotychczasowe wsady będą umieszczone tutaj. Taki jest zamysł aby zebrać wszystko w jednym miejscu.Jeśli ktoś chce samemu wykonać taki wsad to wszystkie materiały są dostępne i publiczne w internecie a linki zamieszczę na końcu tego materiału

Nie będzie to szczegółowy opis instalacji poszczególnych elementów gdyż to już było zarowno na stronach moich jak i o pokrewnej tematyce.

Domyślnie wszystko będzie wyłączone aby każdy mógł sam wybrać czy chce aby ten wsad był dla niego serwerem czy klientem.
Ponieważ będzie duża możliwość konfiguracji bo są 3 serwery i 4 lub klientów tak więc nie ma naprawdę sensu uruchamiać coś w autostarcie i tą decyzję pozostawiam potencjalnym użytkownikom.

Koncepcja jest taka aby wszystkie niezbędne komendy były dostępne w MENU jako ikona


Opublikowana BETA v0.5 posiada aplikacji widoczne na zdjęciu
Prezentacja Serwera FRN

 

Prezentacja Klienta FRN

 

Prezentacja serwera DMR

 

Prezentacja DVSwitch tools - czyli DMR na telefonie

Prezentacja hotspota DMRMulti RoIP v1.0Testowy model na którym wsad był pisany
To już chyba wszystko jeden wsad daje możliwość bycia serwerem FRN/DMR/MUMBLE oraz klientem do tych serwerów więcej chyba nie ma co pakować wydaje mi się że jest wystarczająco UNIWERSALNY ale nie oznacza to że bezobsługowy.Ostateczna wersja 1.0 dostępna Do pobrania UWAGA - wsad działa na rPi 0-1-2-3
Od Autora
Niniejszy wsad jest OSTATNIM z serii Multi_RoIP v1.x jaki wykonałem w tej tematyce i bardzo proszę nie obwiniać mnie za potencjalne błędy w nim zawarte. Robię to hobbystycznie a nie zawodowo. Nie roszczę sobie praw do tego wsadu gdyż został wykonany z materiałów ogólnie dostępnych w internecie i nie ma w nim nic mojego autorstwa. Ja jedynie w/g mojej posiadanej wiedzy i umiejętności zmontowałem to w całość. Dlatego nie ponoszę odpowiedzialności za potencjalne szkody, problemy z działanie tego "ulepu" jaki zmajstrowałem. Mam tylko nadzieję iż przyda się komuś.Materiały pomocnicze i inspiracyjne:
http://sp2ong.noip.pl
http://sq9lm.lukaszmisiura.com/
http://sq9jdo.com.pl/
https://dvswitch.groups.io
http://alterfrn.ucoz.ru/Lista zmian:

Multi_RoIP_v0.5 BETA - pierwsza wersja
Multi_RoIP_v0.6 BETA - poprawione błędy skrótów do kilku ikon
Multi_RoIP_v0.7 - instalacja/uruchomienie hotspot DMR
Multi_RoIP_v1.0 - chyba coś co można zaoferować ludziom.

Pozdrawiam MArcin Londyn ( HF4ALL / M0IQF )